ПОШУК:

Untitled Document

Податки пахнуть криміналом

Податківці у Львові відмили купу брудних грошей - такий висновок можна зробити на основі чуток, що ходили останнім часом містом. Люди переказували одне одному, що їх нібито піймали за руку, але під тиском впливових осіб фіскалів врятували від покарання. Кримінальні справи таки було порушено. Щоправда, проти підприємців. З цього напрошується висновок, що бізнес і лицарі фіскальних органів воюють між собою не на життя, а на смерть. Хто кого перемагає в цій боротьбі - з'ясовувала радіослужба "Панорама новин".
Головного бухгалтера однієї з львіських фірм Служба безпеки України затримала у банку, коли вона отримувала велику суму готівкою. Бухгалтер одразу розкололася, підписала явку з повинною та розповіла слідству про 400 тисяч гривень, котрі було переказано на рахунки відкритих нею фірм. Ці гроші нібито стосувалися відшкодування за повернення податку на додану вартість від торгівлі вугіллям і надходили з Державного казначейства. 200 тисяч з них затримана отримала готівкою. А за цими фірмами нібито стояв голова районної податкової інспекції Шевченківського району Львова Мирослав Хом`як. І нібито було порушено кримінальну справу. Куди вона діялася потім - не знає навіть СБУ. Заступник начальника Управління СБУ у Львівській області Богдан Ваврик стверджує, що після закінчення досудового слідства кримінальну справу зі складеним обвинувальним висновком було скеровано прокуророві Львівської області для затвердження та подальшого розгляду в суді. А далі пан Ваврик інформує: "Розслідування згаданих злочинів виведено з компетенції органів СБУ, тому її супроводження нами не здійснюється і подальша доля цієї справи Управлінню невідома". Тим часом, журналіст із "Львівської газети" Микола Савельєв дізнався деякі дальші подробиці. Він розказує про те, що генпрокуратура прикрила справу за давністю але на вимогу депутатів її знову почали розслідувати.
Також відомо, що Президент Кучма вручив головному фігуранту кримінальної справи Мирославу Хом`яку державну нагороду і підвищив його на посаді. Пан Хом`як став головою міської податкової міста Львова. І лицарі фіскальних органів під його керівництвом з подвійною енергією почали виловлювати неплатників податків.
Керівник львіської фірми "Формула", яка захищає інтелектуальну власность та розмитнює вантажі, звернувся до податківців з вимогою спростувати наведену в їхньому журналі "Діловий діалог". Теодор Дяків вважає, що в інформації спотворено витлумачується податкове законодавство. Після того податківці перевірили фірму й вирішили, що вона має сплатити аж шість з половиною мільйонів гривень штрафу. Проти посадовців "Формули" було порушено кримінальну справу.
Двічі фірма "Формула" зверталася до суду і двічі він цілковито задовольняв її позов проти податківців. Але фіскали не відступаються. Чому ж вони так вперто намагаються дістати фірму і її керівника Теодора Дяківа. Ось що каже Теодор Дяків: "Конфлікт з податковою адміністрацією виник внаслідок того, що наша фірма не була згодна з трактуванням податкового законодавства податковою адміністрацією у Львівській області, що також відповідало позиції податкової адміністрації України. Після цього почалися перевірки, судові конфлікти і цілий ряд неправомірних дій зі сторони посадових осіб, службовців податкової інспекції у Львівській області".
Керівниця управління обласної ДПА Людмила Атаманенко вважає, що тлумачення законодавства, які вони публікували на сторінках журналу були цілком правомірними: " Тому, що є чітке, чітко визначено законодавством в законі 2181. Правда ця норма тепер звучить трохи інакше, а до квітня місяця звучала таким чином, що роз'яснення всіх податкових адміністрацій, крім ДПА України мають лише рекомендаційний характер."
Отож, за словами Людмили Атаманенко, роз`яснення податківців не мають законодавчої сили, а лише рекомендаційну. Тобто хочу - дослухаюся до них, але маю право мати власну думку. Та саме після незгоди з рекомендаціями фіскалів проти посадовців "Формули" було порушено кримінальну справу. Їх звинувачували у приховуванні особливо великої суми податків. Теодор Дяків, керівник "Формули": "Я переконаний, що для податківців було принциповим питанням доказати, що їх позиція щодо оподаткування дивідендів є правомірною. Тобто це було резонансною справою. Тому всіма зусиллями, в тому числі й незаконними, вони старалися, щоби наше підприємство не змогло довести".
Дяків вважає, що податківці свідомо дають можливість своїм ревізорам діяти за принципом: закон, як дишло, куди повернеш - так і вийшло. Ревізор Оксана Боюк, яка перевіряла "Формулу", за словами Дяківа, обґрунтовувала свої дії не законом, а позицією заступника Голови ДПАУ Г.Оперенка, яку він виклав у роз`яснювальному листі. В кінцевому підсумку суд встановив, що така позиція не відповідає закону. Оксана Боюк вже не пригадує мотиви своїх дій: "Мені шкода, але я просто не пам'ятаю... Я просто по "Формулі" нічого не пам'ятаю, пояснити я не можу. Рішення приймає, як ви знаєте, начальник ДПІ по місцю реєстрації платника. Була така перевірка пам'ятаю, а все решта не пам'ятаю. Це було давно вже. Знаєте, яка в нас тут плинність перевірок. Був такий прецедент з такою фірмою. А далі не пам'ятаю".
Теодор Дяків переконаний, що він не єдиний, хто потрапив у таке становище. Просто більшість підприємців вирішують питання іншим методом. Власне, такий метод пропонували і Дякову: "Мені пропонували "вирішити питання для вашої фірми". Ось так це звучало. "Ми можемо вирішити питання для вашої фірми". Але я не вважаю, що ми допустили якісь порушення, щоб можна було "вирішувати" якесь питання".
Для того, щоб "вирішити питання" Дяківу необхідно було переказати певну суму грошей на рахунок спеціальних фондів, котрі нібито діють під егідою податкової адміністрації.
Таку ж історію розповідає керівник львівської фірми "Карамела"Андрій Ліщинський. За його словами, посадова особа із податківців запропонувала йому ось що. Андрій Ліщинський: " сказав, що якби ми менше "качали права", були розумнішими, то питання можна було б вирішити "по-людськи". На моє питання "як по-людськи?" Пан Х пояснив "Давайте, ми вам повертаємо суму, а ви її половину перекидаєте в наш фонд." В який фонд він не уточняв, я його не питав, бо сам був дуже заскочений цією пропозицією".
Народний депутат України Ярослав Кендзьор твердить, що, за словами підприємців, котрі десятками звертаються до нього, податківці спочатку вигадують всілякі звинувачення, а потім вимагають з них гроші за те, щоб справу прикрили. Зокрема, пропонують платити до певних благодійних фондів.
Перший заступник начальника УМВС Ураїни у Львівській області В.Ортинський у відповідь на запит Ярослава Кендзьора пише: "Було встановлено перелік всіх благодійних фондів ДПА, що діють на території області". Він перераховує ряд фондів, через які проходять найбільші грошові потоки. Правда, далі констатації факту справа не пішла. Куди спрямовуються гроші із фондів - можна лише здогадуватись.Тим часом, закон наголошує, що органи державної влади, які фінансуються з бюджету, не можуть бути засновниками благодійних організацій.
Певні підстави для припущень дає анонімне опитування серед податківців, яке провела Асоціація роботодавців Львівщини. Майже 97 відсотків твердять, що вони вимушені давати хабарі працівникам ДПА. Президент Асоціації Зеновій Бермес каже:"Я думаю, що ми маємо справу з системою, яка сьогодні працює в Україні, дуже складна система адміністрування податків. Чим вища складність адміністрування, тим вища можливість корупції".
Голова обласної ДПА Сергій Медведчук заявляв журналістам, що його підлеглі законів не порушують. Обласна Рада не погодилася з таким твердженням. Вона оголосила Медведчуку недовіру. Згодом міськрада оголосила недовіру голові міської податкової Мирославові Хом'яку. Тим часом обидва продовжують перебувати на своїх посадах. Президент України Леонід Кучма, певне, також вважає, що львівські податківці законів не порушують.
ЮРІЙ ЛУКАНОВ
Pадіослужба "Панорама НОВИН"

Розслідування здійснене за допомоги Українсько-Данського фонду журналістських розслідувань.

 
Україна, 01023, Київ, вул. Леоніда Первомайського 9А Тел/факс (380 44) 234 93 64, 234 84 02