ПОШУК:

Компакт-диск та книжка Романо Дром (2003)

 

 Для широкого читацького загалу, усім, хто цікавиться давньою й сучасною історією та етнографією, розвідка про життя, побут та мистецтво Рома України.
Автори: Олена і Юрій Чекан
Нора-Друк, 2003
64 с.

На землі споконвіку живуть поруч різні етнічні спільноти. Іноді кохаються і змішуються. Іноді сваряться, б'ються, ненавидять. Процес встановлення взаєморозуміння - тривалий, часом болісний. Тим триваліший і болісніший, що уявлення одного народу про інший - завжди складні й суперечливі; здатність інстинктивного розокремлення «своїх» та «чужих» не зникає ніколи. Натомість вона міняється з часом - а плин часу залишає все менше інформації для осмислення нашого справжнього минулого. Не того, що стереотипами залягло у свідомості, як «науковій», так і «побутовій»; не того, що зображували підручники історії чи літературні твори. Минулого, яке щодня огортало наших дідів і прадідів, і атмосферою якого вони жили насправді.
Рома. Цигани. Люди - знайомі і незнайомі, свої і чужі, дитинно розкриті і герметично замкнені зсередини. Спробуй-но достукатися: можуть щиро відкритися, можуть і недовірливо зиркнути спідлоба. Найскладніше, що передбачити це неможливо;тим більше, що ніхто з нас не гарантований. Що саме його бачення є істинним. І жодна повнота відомостей теж цього не гарантує...
Та достукатися треба. Треба увійти в діалог - навпомацки, ризикуючи. Але - розпочати.
Спроба діалогу з іншими культурами - не нова в сучасній гуманітаристиці. Від прояву «іншого» як даності - до неповторної ситуації контакту; від дослідника-невидимця - до дослідника-дружнього гостя... Цілком можливо, що саме в цьому випадку ми врешті-решт почуємо не голос історика, культуролога чи етнографа, що говорить за двох, а справжній голос іншої культури. І тоді учений, як і предмет його вивчення, стане повноцінним учасником драми - драми зустрічі їхніх особистостей. Крім того - героєм роману, в якому описано цю зустріч. Людина ж іншої культури виступить в ролі співавтора - і тоді роман-зустріч буде пригодницьким, цікавим, захоплюючим, а головне - сповненим взаємної поваги й любові.
 
Медіа центр Розмай
За підтримки

  • Міжнародного фонду Відродження
•  Інституту відкритого суспільства
 
Україна, 01023, Київ, вул. Леоніда Первомайського 9А Тел/факс (380 44) 234 93 64, 234 84 02